Diyanet Elif Ba Kitabı – pdf indir

Diyanet Elif Ba Kitabı – pdf indir

 

Sevgili çocuklar, kıymetli öğrenciler, Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim, Rabbimizin insanlığa en güzel armağanıdır. Kur’an’ı okumak, öğrenmek, anlamak ve yaşamak, bizim için en büyük mutluluk vesilesidir. Kur’an’ın öğrenimi oldukça kolaydır. Okunması ise, insanın gönlünü, aklını ve his dünyasını zenginleştiren büyük bir hazdır. Sevgili Peygamberimiz, “Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğenen ve öğretendir” buyurarak, bizleri Kur’an öğrenmeye ve öğretmeye teşvik etmiştir. Kur’an öğrenimini kolaylaştırmak ve yaygınlaştırmak amacıyla Başkanlığımız, Kur’an Elif-Bâ’sı ve Elif-Bâ e-uygulamasını hazırlamıştır. Güzel bir tasarımla siz sevgili çocuklarımız ve değerli öğrencilerimize sunulan bu çalışmayı, benzerlerinden ayıran bir takım özellikler vardır. Bu noktada, Kur’an eğitim ve öğretimi ile ilgili mevcut çalışmalar gözden geçirilmiş, çocukların ve öğrencilerin daha kolay, çabuk ve doğru şekilde Kur’an okumayı öğrenebilecekleri bir metod uygulanmıştır. Kur’an-ı Kerim öğretiminde Kur’an’ı doğru ve güzel okuyan birisini modellemek, doğru ve güzel okuma açısından son derece önemlidir. Bu sebeple Elif-Bâ’yı destekleyecek Elif-Bâ e-uygulaması da görsel ve işitsel fonksiyonları ile Kur’an öğrenenlerin hizmetine sunulmuştur.

 

Harflerin ağızdan çıkış yerlerinin ve telaffuzlarının kavranılması için yakın çekim olarak hocanın ağız ve ses hareketlerini görüntülü olarak takip etme ve talim yapma imkânını e-uygulama’da bulabileceksiniz. Kur’an öğrenenlerin, Kur’an okumaya geçtiğinde zorlanmaması ve Kur’an lafızlarına aşinalık kazanması için örnekler genellikle Kur’an-ı Kerim’in ilk sayfalarından seçilmiştir. Kur’an-ı Kerim okumaya yeni geçenlerin, okumayı daha düzgün ve doğru şekilde geliştirmeleri için Kur’an-ı Kerim’in tamamı Kur’an Portalı uygulamasından (mushaf.diyanet.gov.tr) Arapça olarak dinlenilebilmekte ve tekrar yapılabilmektedir.

 

Hazırlattığımız çalışmayı farklı kılan bir diğer özellik ise, harf talimine imkân tanıyacak derslerin konulmuş olmasıdır. Bu sayede Kur’an öğrenenlerin, bu harflerin e-uygulama’dan okunuşlarını görerek ağızdan çıkış yerlerini kavramaları mümkün olmaktadır. Kur’an öğrenenleri, Kur’an öğrenme ve öğretmenin fazileti konusunda bilgilendirmek üzere ilgili ayet ve hadisler, Elif-Bâ cüzünün sayfa altlarına yerleştirilmiştir. Elif-Bâ’nın son kısmına kısa, açık, kolay ve günümüz Türkçesine uygun, anlaşılabilir bir tecvit metni konulmuştur. Ayrıca tecvit anlatımı ve örneklerini e-uygulama’dan sesli olarak takip etme ve öğrenme imkânı da sağlanmıştır. Kur’an öğrenenlere, e-uygulama’dan harflerin ağızdan çıkış yerlerini, telaffuzlarını, ayrıca namaz dualarını (sübhaneke, tahiyyat…), teşrik tekbiri, salat-u selam, ezan, kamet, vb. okuyuşları öğrenme ve takip etme imkânı sunulmuştur.

 

 

Elinizdeki bu Elif-Bâ ve Elif-Bâ e-uygulaması, Kur’an öğreniminde sizlere büyük kolaylıklar sağlayacak, Kur’an-ı Kerim’i güzel ve doğru bir şekilde okumanıza katkıda bulunacaktır. Kur’an-ı Kerim’e ve Kur’an öğrenmek isteyen büyük küçük herkese hizmet niyetiyle hazırlattığımız bu çalışmanın hayırlara vesile olmasını Yüce Rabbimizden niyaz ediyoruz.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Diyanet TV ekranları üzerinden verilecek olan 2020 yılı Yaz Kur’an Kursları kitaplarını (Elif Ba, Etkinliklerle Dinimi Öğreniyorum, Dinim İslam) PDF formatında indirebilirsiniz.

Diyanet İşleri Başkanlığı, dünyada hızla yayılan ve binlerce kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan koronavirüs ( Covid-19) salgını çerçevesinden alınan tedbirler kapsamında Yaz Kur’an Kurslarını bu yıl Diyanet TV üzerinden düzenleme kararı aldı.

Başkanlık, her yıl yaklaşık 3 milyon çocuğun katılım göstererek istifade ettiği Yaz Kur’an Kurslarını bu yıl Diyanet TV üzerinden düzenleyerek bu eğitime ne kadar önem verdiğini bir kez daha ortaya koymuş oldu. 2020 Yaz Kur’an Kurslarına kayıtlar, Diyanet’in resmi internet sitesi diyanet.gov.tr üzerinden online olarak alınıyor. Diyanet TV üzerinden yayınlanacak olan 2020 Yaz Kur’an Kursu dersleri 29 Haziran 2020 Pazartesi günü saat 10.30’da başlıyor.

 

Yaz Kur’an Kursu ders programı şöyle:

“Kur’an Öğreniyorum” hafta içi hergün saat 10.30’da
“Dinimi Öğreniyorum” hafta içi hergün saat 11.00’da

(Tekrar: saat 17.45)

“Kur’an Okuyorum” hafta içi hergün saat 17.30’da

Yaz Kur’an Kursu kitapları PDF formatında yayında

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2020 Yaz Kur’an Kurslarına online kayıt yaptıranlara, ders kitaplarını ücretsiz olarak veriyor. Kitapları bulunduğunu il veya ilçe müftülüklerine giderek alabilir, ya da kitapları PDF formatında indirerek istifade edebilirsiniz. Kitapları indirmek için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz.

Pdf İndir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir