Engürü’den Ankara’ya Ankara’nın İktisadi Tarihi (1892-1962) Kitap Özeti PDF

Engürü’den Ankara’ya Ankara’nın İktisadi Tarihi (1892-1962) kitabı PDF, Merhaba sevgili kitapseverler, siz değerli okurlarımız için Engürü’den Ankara’ya Ankara’nın İktisadi Tarihi (1892-1962) Kitabı hakkında detaylı bilgiler vermek adına bu paylaşımı hazırladık. Engürü’den Ankara’ya Ankara’nın İktisadi Tarihi (1892-1962) kitap özeti, Engürü’den Ankara’ya Ankara’nın İktisadi Tarihi (1892-1962) kitabının yazarı, Engürü’den Ankara’ya Ankara’nın İktisadi Tarihi (1892-1962) PDF indir gibi arama başlıklarının cevabı yazımızın içeridiğinde..

Engürü’den Ankara’ya Ankara’nın İktisadi Tarihi (1892-1962) Kitap Özeti

Bu kitap, 1800’lü yılların sonundan başlayarak, Ankara ili özelinde iktisadi ve idari yaşantının geçirdiği evrime ışık tutmaya çalışıyor. İktisadi yaşantıyı oluşturan bütün parametrelerin ayrıntılı bir şekilde ele alındığı bu eser, Ankara’nın Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminden çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan serüvenini belgelerle irdeliyor.
Kitap, Ankara’nın Osmanlı İmparatorluğu sınırlarında bir sancak olarak varlığını belirterek başlıyor. Bir sancak olarak Ankara halkının geçim kaynaklarından ulaşım ağına, idari yapısından demografisine her türlü başlık derinlemesine analiz ediliyor.
Modern Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olma serüvenine tanıklık ettiğimiz Ankara’nın sancaktan metropole doğru evrilmesi, belgeler ve arşiv görüntüler ile destekleniyor. Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde sanayi, tarım, hayvancılık, kültür, sanat gibi alanlarda nev’i şahsına münhasır bir kent dokusunu yaratmayı başaran Ankara’nın, sıradan bir Anadolu kırsalından bir başkente dönüşümü, tarafsız ve bilimsel veriler ışında okuyucuya ulaştırılıyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milletine mirası olan Ankara’nın dönem dönem iktisadi hareketleri, dalgalanmaları, atılımları ile idari yapıda dönem içinde değişen, gelişen ya da gelişmeyen yönleri yalın bir dille ele alınıyor.

Engürü’den Ankara’ya Ankara’nın İktisadi Tarihi (1892-1962) Kitabı PDF indir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir