Fısıldaşan Şehirler 17. Yüzyılda İstanbul, Londra ve Paris Arasında Bilgi Akışı Kitap Özeti PDF

Fısıldaşan Şehirler
17. Yüzyılda İstanbul, Londra ve Paris Arasında Bilgi Akışı kitabı PDF, Merhaba sevgili kitapseverler, siz değerli okurlarımız için Fısıldaşan Şehirler
17. Yüzyılda İstanbul, Londra ve Paris Arasında Bilgi Akışı Kitabı hakkında detaylı bilgiler vermek adına bu paylaşımı hazırladık. Fısıldaşan Şehirler
17. Yüzyılda İstanbul, Londra ve Paris Arasında Bilgi Akışı kitap özeti
, Fısıldaşan Şehirler
17. Yüzyılda İstanbul, Londra ve Paris Arasında Bilgi Akışı kitabının yazarı, Fısıldaşan Şehirler
17. Yüzyılda İstanbul, Londra ve Paris Arasında Bilgi Akışı PDF indir
gibi arama başlıklarının cevabı yazımızın içeridiğinde..

Fısıldaşan Şehirler
17. Yüzyılda İstanbul, Londra ve Paris Arasında Bilgi Akışı Kitap Özeti

Küresel tarihçiler insan, meta ve fikir dolaşımının erken modern dünyayı nasıl bağlantılandırdığına odaklanıyor. Fısıldaşan Şehirler de, 17. yüzyılda İstanbul, Londra ve Paris arasındaki bilgi akışını inceleyerek bilgi dünyalarının Avrupalılarla Osmanlıları modern dönemden çok önce temasa geçirdiğini gösteriyor.

Kitap, İngiltere’nin İstanbul elçisi (1687-1692) William Trumbull’ın muazzam evrakına dayanıyor. Elçinin İstanbul ve Avrupa’daki muhabere ağları, havadis kâğıtları ve mektuplar, “Konstantinopolis’ten haberler veren” London Gazette, laf getirip götüren kâtipler, doktorlar, tüccarlar… Tümü, bilginin dil sınırlarını aşarak Avrupa ve Akdeniz dünyasındaki dolaşımını ifşa ediyor. IV. Mehmed’in 1687’de hal edilmesine dair istihbaratın Avrupa’ya intikali bilgi akışı sürecinin çarpıcı bir örneği olarak karşımıza çıkıyor. Kitap, Trumbull’ın İstanbul’daki ikametinin detaylı ilk anlatısıdır.

“Ghobrial’in az bilinen kaynaklardaki müphem ipuçlarının peşine düşerek gayri resmi kaynakları, hatta diyalogları ortaya çıkarma yeteneği oldukça çarpıcı. Kitap, İstanbul’daki Avrupa diplomasisinin pek bilinmeyen günlük işleyişinin etkileyici bir anlatısı.”
Anna Suranyi, American Historical Review

Fısıldaşan Şehirler
17. Yüzyılda İstanbul, Londra ve Paris Arasında Bilgi Akışı Kitabı PDF indir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir