İslam Aile Hukuku Kitap Özeti PDF indir

İslam Aile Hukuku kitabı PDF, Merhaba sevgili kitapseverler, siz değerli okurlarımız için İslam Aile Hukuku Kitabı hakkında detaylı bilgiler vermek adına bu paylaşımı hazırladık. İslam Aile Hukuku kitap özeti, İslam Aile Hukuku kitabının yazarı, İslam Aile Hukuku PDF indir gibi arama başlıklarının cevabı yazımızın içeridiğinde..

İslam Aile Hukuku Kitap Özeti

        Bu kitapta, medeni hukukun bir bölümü ve meşru evlilik yolunda atılan önemli bir adım olan evlenme ile boşanma konularına yer verilmiştir. İki bölümden oluşan çalışmamızın ilk bölümünde, evlenme akdi ve hukuki sonuçları ele alınmıştır. Öncelikle, hemen hemen bütün toplumlarda değişik adet ve biçimlerde de olsa sosyal bir olay olarak önem taşıyan nişanlanma konusu işlenmiştir. Akabinde, evlenme akdinin unsur ve kuruluş şartları, evlenme engelleri, denklik, kadının mali hakları kapsamında mehir ve nafaka, batıl evlilikler çerçevesinde muvakkat ve mut’a nikâhı ile doğum ve neticeleri üzerinde durulmuştur.
İkinci bölümde ise, evliliğin sona ermesi ve hukuki sonuçları ele alınmıştır. Bu kısımda boşanma öncesinde alınması gereken tedbirler, erkeğin boşama yetkisi ve bu çerçevede Kur’ân ve sünnete uygun boşama çeşitlerine temas edilmiş, sonrasında kadının birlikte yaşamak istemediği eşinden hangi yollarla ayrılabileceği üzerinde durulmuş, akabinde de iç iradenin bulunmadığı durumlarda meydana gelen boşamaların geçerliliği tartışılmıştır. Son kısımda da iddet, hidâne, iddet nafakası, miras, mut’a gibi boşanmanın hukuki sonuçları üzerinde durulmuştur.

İslam Aile Hukuku Kitabı PDF indir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir