İzmir’in Smyrna’sı Paleolitik Çağ’dan Türk Fethine Kadar Kitap Özeti PDF

İzmir’in Smyrna’sı Paleolitik Çağ’dan Türk Fethine Kadar kitabı PDF, Merhaba sevgili kitapseverler, siz değerli okurlarımız için İzmir’in Smyrna’sı Paleolitik Çağ’dan Türk Fethine Kadar Kitabı hakkında detaylı bilgiler vermek adına bu paylaşımı hazırladık. İzmir’in Smyrna’sı Paleolitik Çağ’dan Türk Fethine Kadar kitap özeti, İzmir’in Smyrna’sı Paleolitik Çağ’dan Türk Fethine Kadar kitabının yazarı, İzmir’in Smyrna’sı Paleolitik Çağ’dan Türk Fethine Kadar PDF indir gibi arama başlıklarının cevabı yazımızın içeridiğinde..

İzmir’in Smyrna’sı Paleolitik Çağ’dan Türk Fethine Kadar Kitap Özeti

Tarihin her döneminde önemli bir yerleşim merkezi olan İzmir ve çevresinin geçmişi, uzun yıllar sanılanın aksine 5000 değil, yaklaşık 8000 yıl öncesine kadar uzanıyor. Ersin Doğer, İzmir’in Smyrna’sı’nda birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış, medeniyetler arasında bir geçiş noktası olmuş kentin Paleolitik Çağ’dan Türkler tarafından ele geçirilmesine kadar olan dönemini ayrıntılı bir şekilde inceliyor.
Yıllardır İzmir’in erken tarihi, kent ve çevresinin topografyası üzerine çalışan Doğer bu kapsamlı kitapta okuru, İzmir’de ve çevresinde bulunmuş, bu topraklarla ilişkide olmuş “Özbek baltaları”ndan Hitit ordularına, efsanevi kral Tantalos’tan Amazonlar’a, İranlılardan Büyük İskender’e, Romalılardan Selçuklular’a uzanan geniş bir yelpazede keyifli bir tarih turuna çıkarıyor. Arkeolojik kazılar, yüzey araştırmaları ve antik kaynaklardan hareketle oluşan kitap, bir yandan da bölgede şimdiye kadar yapılmış ve yapılmakta olan kazıları, araştırmaları irdeleyerek yeni ipuçları ve öneriler sunuyor.
Kentin tarihinin daha iyi anlaşılabilmesi için gerekli coğrafi referans noktalarındaki arkeolojik-tarihsel kültür varlıklarının fotoğraflarından oluşan albümüyle daha da zenginleşen eser, İzmir ve kent tarihine dair kaynakların sınırlılığı düşünüldüğünde vazgeçilmez bir eser olmaya aday.

İzmir’in Smyrna’sı Paleolitik Çağ’dan Türk Fethine Kadar Kitabı PDF indir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir