Toplumsal Cinsiyet ve Siyasal Kültür Kitap Özeti PDF

Toplumsal Cinsiyet ve Siyasal Kültür kitabı PDF, Merhaba sevgili kitapseverler, siz değerli okurlarımız için Toplumsal Cinsiyet ve Siyasal Kültür Kitabı hakkında detaylı bilgiler vermek adına bu paylaşımı hazırladık. Toplumsal Cinsiyet ve Siyasal Kültür kitap özeti, Toplumsal Cinsiyet ve Siyasal Kültür kitabının yazarı, Toplumsal Cinsiyet ve Siyasal Kültür PDF indir gibi arama başlıklarının cevabı yazımızın içeridiğinde..

Toplumsal Cinsiyet ve Siyasal Kültür Kitap Özeti

Toplumsal cinsiyet, günümüzün en çok tartışılan konuları arasındadır. Bu tartışmaların odak noktasını kadın ve erkeğin doğasının farklı olduğu ve bu yüzden bazı özelliklerin kadına, bazı özelliklerin erkeğe ait olduğu şeklindeki algı ve kalıp yargılar oluşturmaktadır. Buna göre kadın ve erkek, doğuştan farklıdır. Bu yüzden onların toplumdaki rolleri, görev ve sorumlulukları da farklı olmaktadır. Her yönü ile “farklı” olan iki cinsiyetin siyasal tutum ve davranışları da farklı olacaktır.
Kadın ve erkek arasındaki siyasal tutum ve davranış farklılıklarının siyasal kültür bağlamında incelenen tezde çıkan sonuçlar, kadınların ve erkeklerin siyasal tutum, inanç, davranış ve tercihlerinde farklılığın olduğunu doğrulamaktadır. Bu anlamda çalışma, büyük ölçüde amacına ulaşmıştır.
Ayrıca çalışmada deneklerin kadın ve siyaset ilişkisine bakış açıları da öğrenilmeye çalışılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre Şanlıurfa’da –en azından siyasal açıdan- ataerkil düşünce yapısının çözülmeye başladığı söylenebilir.

Toplumsal Cinsiyet ve Siyasal Kültür Kitabı PDF indir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir